Jak oslavíte Mezinárodní den čokolády vy?

Datum 13. září každoročně připadá na Mezinárodní den čokolády, povinný svátek všech milovníků sladkostí a kakaových bobů.

Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších pochoutek na světě. A to na všech 7 kontinentech. V různých podobách ji lidé konzumovali již 1 900 let před Kristem a stala se nedílnou součástí kultur starobylých Aztéků nebo Mayů. V Evropě kakaové boby začali lidé kombinovat právě s mlékem a cukrem a o řadu století později průmyslová revoluce přinesla čokoládu v podobě, jakou ji známe dnes. I když čokoláda původně přichází z amerických kontinentů, dnes stojí v čele její produkce malá africká země Cote D'Ivoire. Ta produkuje neuvěřitelných 30 % světové zásoby kakaa.

Většina z nás ke konzumaci čokolády sice vůbec nepotřebuje žádný světový den, proč to ale nevzít jako příležitost a nezkusit něco nového. V každé cukrárně najdete celou řadu lahodných čokoládových zákusků, dezertů nebo horkých i studených nápojů.

Tmavá čokoláda má na druhou stranu i řadu přínosů pro zdraví člověka. Je to doslova továrna na nejrůznější antioxidanty, které neutralizují procesy související s produkcí tuku. To má řadu pozitivních účinků pro váš organismus; od zlepšení funkce krevního oběhu až po snížení krevního tlaku nebo pomoc při regulaci hladiny krevního cukru. Čokoláda je rovněž spojena s produkcí endorfinu, hormonu, který pomáhá zlepšovat pocit pohody a dobrou náladu.

Proč si tedy náladu nevylepšit v rámci malých oslav právě 13. září? Když už tento den ještě k tomu nevychází letos na onen pověstný pátek

Fotogalerie