Asie na talíři – SUSHI

Když se řekne japonská kuchyně, většině z nás se vybaví právě rolka z řasy, plněná rýží, syrovou rybou nebo zeleninou, ovšem sushi není jen tenhle jediný druh. Sushi dělí společnost na dva tábory – milovníky a odpůrce. Ne nadarmo se říká, že zrovna sushi buď milujete nebo ho nemůžete ani cítit. Podle mě, milovníka, ale rozhodně stojí za vyzkoušení.

Historie klasického sushi nebo, chcete-li suši, jak ho známe dnes, začala v polovině 15. století, a to díky rozkvětu kulinářství. V tomto období začaly vznikat různé školy vaření a zrodil se také proslulý japonský čajový obřad, který má svou tradici dodnes.

Milovníci zdravého jídla můžou jásat, protože tahle pochoutka je plná látek prospěšných pro naše zdraví. Obsahuje kvalitní bílkoviny, nenasycené kyseliny, jód a minerály. Svým způsobem je sushi dietní jídlo, neobsahuje totiž téměř žádné tuky a kalorie. Japonci si všeobecně potrpí na kvalitní jídlo a možná i díky tomu se dožívají vysokého věku.

Druhy sushi

Maki sushi – Nejtypičtější druh. Rýže zabalená spolu s rybou (nebo zeleninou) v řase nori pomocí bambusové podložky (rohože). Rolka se pak krájí na menší kolečka.

Nigiri sushi – Váleček rýže potřený křenem wasabi, na němž je položený tenký plátek ryby (nebo zeleniny).

Temaki sushi – Kornout z řasy nori plněný rýží, rybou (zeleninou, kaviárem…).

California sushi – „Obrácené“ maki – ryba a řasa nori zabalená v rýži. Rolka se následně obalí kaviárem, sezamem či bylinkami

Sashimi – Specifickým způsobem natenko nakrájené plátky syrové ryby či mořských plodů. 

Kromě ryb se k výrobě suši používají také krevety, chobotnice, sépie, kaviár, mořské řasy, houby, krabí tyčinky, avokádo a zelenina.  

Zajímavosti o servírování
  • V japonské restauraci dostanete mokrý ručník na utření rukou před jídlem.
  • Miso polévka obvykle zakončuje sushi menu a pomáhá správnému zažívání.
  • Nože na sushi vycházejí ze samurajských mečů. Ostří se ideálně každý den.
  • Itamae (sushi šéfkuchař) dnes může začít připravovat sushi již po dvouletém tréninku. Dříve potřeboval 10 let, ale velká poptávka po sushi způsobila radikální zkrácení.
  • Jídelní hůlky se nesmějí zapichovat do jídla, protože to symbolizuje oběť mrtvým předkům.
  • K hotovému sushi už si nedávejte wasabi. Urazili byste tím kuchaře, který jistě nezapomněl přidat wasabi přímo do rolky.
  • Nigiri sushi namáčejte do sójové omáčky rybou dolů.
  • Na sashimi (syrovou rybu) si dejte trochu wasabi a namočte kousek do sójové omáčky.

Pro ty z vás, kteří patří k milovníkům této zajímavé pochoutky, anebo pro ty, kteří mají chuť ji vyzkoušet máme skvělou zprávu. 19. 3. Infinity coffee & cocktail bar ve spolupráci se SushiBar UH domluvili POP-up večer 

 

Více o akci najdete: https://www.gastrozlin.cz/sushi-vecer/

Sayōnara (nashledanou) a Itadakimasu (dobrou chuť) 
 

Fotogalerie