Granátové jablko – Amorův elixír

Čas lásky za dveřmi, co na to gastro amor?

Toto sladkokyselé ovoce s úžasným aroma, je plodem Marhaníku granátového, jež pochází z Indie, konkrétně z oblasti v Paňdžábu. Už ve starověku si Marhaník našel cestu do Středomoří a Malé Asie. Jeho chuť si lidé zamilovali, neboť byla netradiční a byly vhodnou potravou při putování v karavanách. Slabě kyselé ovoce a lok vody byly nejspolehlivější při zahánění žízně během putování pouští. V současnosti se Marhaník pěstuje na mnoha místech – Středomoří, Indie, Argentina, USA a v podstatě celá Asie (mezi nejkvalitnější prý patří plody pocházející z Iránu). Tento strom dosahuje jen malé výšky.

Co obsahují?

víc jak 70% vody, vápník ,cukr, železo, fosfor, aminokyseliny, organické kyseliny, vitaminy B1, B2 a B3, hořčík, draslík, sodík, vitamin C, karotenoidy, punicalagin

Díky obsahu hořčíku, draslíku a sodíku jsou granátová jablka vhodná pro ty, kdo těžce pracují, také pro sportovce a jedince, jež pracují ve velkém horku, ti díky velkému pocení ztrácí právě tyto důležité minerály. Jeden plod obsahuje zhruba 600 semen.

Účinky granátového jablka

Má 40 x větší antioxidační účinky než zelený čaj a 25 x silnější než červené víno, za což můžeme poděkovat karotenoidům, vitaminu C a pucalaginu, kteří volné radikály výborně likvidují.

Jaké má další účinky?

pomáhá proti bakteriím a kvasinkám (Candida albicans)

antibakteriální a protiplísňové účinky

chrání před záněty a infekcí

prospívá dásním a ústní sliznici

pomoc s vysokým krevním tlakem

kardiovaskulární onemocnění

ischemická choroba srdeční

zlepšení krevního oběhu v arteriích

zvyšování pružnosti cév

pomáhá diabetikům s vyšší hladinou tuků snižovat tzv. špatný cholesterol (LDL)

sportovcům pomáhá s rychlejší regenerací po jakémkoliv výkonu, zvyšuje jejich rychlost, sílu a pomáhá s vývojem svalů

 

Sklizeň

Marhaník si můžete vypěstovat i na zahrádce, kde můžete sledovat, jak mění svůj vzhled. Nejdříve se na začátku jara objeví načervenalé lístečky, které se za krátko zbarví do zelena. Na konci května již pučí první kvítky, které se podobají zvonkům, a po otevření je z nich oranžová hvězda se šesti cípy. Jakmile jsou květy oplodněny, nahrazují je plody. Správný čas sklizně poznáte podle zvuku, když totiž na ně poklepete rukou, ozve se dutý kovový zvuk a sklizeň může začít, probíhá od září do konce listopadu.

Článek pro GastroZlín vytvořil pokladní systémy – MůjProfirest.cz


 

Fotogalerie