Už to bude rok: Zákaz kouření v restauracích/ barech/ kavárnách

Už to bude rok (děkujeme, že kouříte venku)

Snad žádný zákaz v dějinách naší republiky nepůsobil tak kontroverzně. Ano, na konci května to bude už rok od doby, co nesmíme kouřit (nejen) v restauracích a dalších zařízeních. Chvíli se dokonce mohlo zdát, že zákaz tabákových výrobků rozdělí náš národ na dvě protichůdné skupiny… jak to ale nakonec dopadlo? Pojďme si udělat malou bilanci.

Rok se (skoro) s rokem sešel a my stále chodíme do restaurací i barů. Pokles návštěvnosti nehlásí dokonce ani zoologické zahrady, kterých se jen pro zajímavost zákaz týká také. Před gastronomickými podniky vidíme větší či menší hloučky kuřáků, kteří si povídají o všem možném. Odcházíme z večeře a naše oblečení není nasáknuté kouřem. Jeden by až řekl, že jsou vlastně všichni spokojenější. Jaká je ale oficiální statistika?

Pro úplnost – v březnu tohoto roku se už hlasovalo o tom, jestli zákaz zrušit. Vláda posuzovala návrh 86 poslanců, aby se do podniků mohly vrátit kuřárny. Majitelé barů, kde se nepodává jídlo, by se tak mohli sami rozhodnout, zda se v baru smí kouřit nebo ne. 

Neprošlo to – tentokrát se stanoviskem, že zákaz je zatím příliš „mladý“ a bude lepší dalšímu rozhodování nechat ještě nějaký ten čas.

Podívejme se na to ještě z druhé strany. Má zákaz výsledky? Podle předběžných statistik Národního registru hospitalizovaných se počet pacientů přijatých s diagnózou srdečního infarktu nebo například anginou pectoris prokazatelně snížil.

Vyplývá otázka nakolik lze taková tvrzení připisovat právě zákazu kouření. Argumentace spočívající v tom, že by si každý majitel měl sám rozhodnout o tom, zda se u něj bude kouřit nebo ne, je také logická. Těžko říct, jestli vůbec má smysl hledat univerzální souhlas nebo nesouhlas. Faktem zůstává, že v mnoha zemích světa je kouření v restauracích zakázáno již delší dobu a vše funguje. Jaký je váš názor? Podělte se s námi.

 

Pro odvykání kouření:

Kontakty na možnosti komplexní léčby v Centrech pro závislé na tabáku, na poradenská centra v lékárnách a u lékařů najdete na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku: www.slzt.cz

Informace o odvykání: http://www.stop-koureni.cz/

Fotogalerie