Přidejte si do jídelníčku smoothie drinky – pochutnáte si a doplníte vitamíny

Smoothie neboli mixované ovocné či zeleninové nápoje si nové příznivce získávají doslova dnes a denně. Přitom však nejde o žádnou módu posledních desetiletí, tyto lahodné a zdravé koktejly si například obyvatelé Středomoří vychutnávají už celá staletí. Celosvětový smoothie boom ovšem proběhl až ve 20. století, kdy se ovocná a zeleninová pyré staly oblíbenou pochoutkou Američanů. Ano, hádáte správně. Na popularizaci se samozřejmě podílel vynález ručního mixéru.

 

S chutí ke zdravějšímu tělu

Spousta lidí smoothie koktejly využívá během hubnutí nebo detoxikace organismu. Syrové ovoce nebo zelenina holt není každému po chuti, když si je ale rozmixujete do chutného drinku, je to už něco úplně jiného, že? Ne každý z nás má také čas připravovat si zeleninové nebo ovocné saláty. V případě smoothies ovšem stačí doslova naházet jednotlivé ingredience do mixéru a zahájit start. Během krátkého okamžiku je vše hotovo.

Jedním takovým koktejlem přitom svému tělu docela snadno naordinujete doporučenou denní dávku vitamínů a minerálů. Husté šťávy ze syrového ovoce nebo zeleniny působí blahodárně na naše střeva, žaludek játra a ledviny. Podle chuti takový drink můžete doplnit také o jogurt, nejrůznější semínka nebo třeba oříšky.

Tipy pro dlouhodobější užívání

Nedáte na smoothies zkrátka a dobře dopustit? Zvlášť za slunečných letních dnů je představují opravdu příjemné osvěžení a chutnou svačinku v jednom. Ale pozor – jakmile s nimi třeba i začnete nahrazovat klasické porce jídla, nezapomeňte, že tyhle drinky jsou chudé na proteiny. Svou oblíbenou směs tedy lze doplnit také třeba o proteinový přípravek. Dlouhodoběji byste koktejly ovšem jídlo nahrazovat opravdu neměli, ani částečně. Nezapomeňte na to, že pestrost denního jídelníčku by měla být vždy na prvním místě. Smoothies tedy raději přenechte úlohu tzv. „vitamínových bomb“, které organismu zkrátka přijdou vhod.

Pozor také na nadměrný příjem vlákniny. Ta je sice zdravá, ale pokud byste to s ní přeháněli, můžete jít naproti problémům se střevy nebo paradoxně zapříčinit špatnou vstřebatelnost některých minerálů a vitamínů.

Recept na závěr

Naše těla leckdy přetěžujeme, a právě taková vitamínová bomba dokáže odvést opravdu podstatný díl práce. Zkuste delikátní smoothie koktejl pro lepší imunitu, který vás navíc parádně osvěží. Doporučujeme kombinaci banánů, jahod a melounu. Proč?

Banán obsahuje vitamíny B2, B6, C, D, E a také draslík, sodík, vápník, mangan, železo, hořčík, měď, zinek a fosfor. Blahodárně ovlivňuje krevní tlak a pomáhá proti nežádoucímu odvápňování vašich kostí.

Jahody obsahují v hojné míře vitamíny A, B, C, E, stejně jako draslík, síru, vápník, hořčík a zinek. Skvěle účinkují na celý metabolismus člověka, vylučovací funkce a napomáhají účinně proti vzniku močových kamenů.

Meloun obsahuje vitamíny A, B1, B2, PP, C, stejně jako vápník, hořčík, draslík, sodík, fosfor, měď nebo železo. Pomáhá regulovat funkci krevního tlaku, činnost střev a funguje jako přírodní antioxidant.
 

Náš oblíbený recept

je kombinace, pomeranče, banánu, ananasu, máty a aloe vera gelu obsahující kopřivy, které jsou bohaté na křemík
 

Pomeranč obsahuje draslík, vápník, měd, vitamíny skupiny 1, B2, C, kyseliny listové a vlákniny. Pomeranč podporuje imunitní systém a zlepšuje krevní oběh.
Ananas má zanedbatelné množství tuků a proteinů, velký podíl vitamínu C, B1 a B6, následuje měď, draslík, hořčík, železo a mangan, který se aktivně podílí na vytváření mužských i ženských pohlavních buněk. Před jídlem tvoří vhodný doplněk redukční diety. (ne že bychom ji potřebovali)

Aloe Vera obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, B12, C a E, a dále kyselinu listovou a niacin. Mezi minerální látky obsažené v aloe vera patří vápník, sodík, železo, draslík, chróm, hořčík, mangan, měď a zinek. Jak skvělé zásoby v jednom! více najdete zde.

 

Přejeme dobrou chuť a dejte nám vědět, jestli byste příště uvítali třeba článek zaměřený výhradně na smoothie recepty.

Fotogalerie