Okurková sezóna je tady!

Jen málokterá zelenina je tak multifunkční. Přidat si ji můžete do salátu, sladkého dezertu, a dokonce i do osvěžujícího drinku. O jaké zelenině že je to řeč? No jistě – o staré dobré salátové okurce.

Encyklopedie praví, že okurka setá (neboli latinsky Cucumis sativus) je rostlinou z čeledi tykvovité. Právě ta salátová patří spolu s polní mezi základní druhy této zázračné delikatesy. Původem pochází z teplých krajů Číny a Indie. Pěkných pár set let je ale známe i v našich končinách. A umíme je pořádně využít.

 

Salátová okurka je známá zejména pro svůj vysoký obsah vody. Právě naše základní životní tekutina tvoří až 95 % obsahu každé okurky. Není to ale jen o vodě, v okurce najdete také nejrůznější zdraví prospěšné minerály a vitamíny A, B a C.

Navenek i zevnitř

Krom běžné konzumace lze okurku využít i vnějším způsobem. Všichni jistě známe ženy, které její plátky používají spolu s pleťovou maskou. Okurka dokáže stáhnout póry a působí také pozitivně proti zánětům.

Dobrá je na akné i jiné kožní neduhy. Ženy, které trpí celulitidou ji milují. Pomáhá rovněž zklidnit popáleniny. Krom toho kůži obecně napíná a hydratuje. To je přece úžasné, že?

Především je ale salátová okurka velmi chutným doplňkem nejen pro široké spektrum salátů. Rozhodně s touto ingrediencí nešetřete – vaše ledviny vám poděkují. Díky vysokému obsahu vody dokáže okurka zapříčinit vyplavení nežádoucích toxinů a prospěšná je i lidem, kteří trpí žaludečními problémy.

Okurka je zkrátka a dobře blahodárná pro náš imunitní systém, stejně jako správnou funkci krevního tlaku, cévy, a dokonce i srdce. Její glykemický index se navíc rovná nule, ideální je tedy i pro pacienty, kteří trpí cukrovkou.

Kam s okurkou?

Okurky krom salátů zdobí dokonce i z exotických dortů. No dobrá, ty možná nebudou každému po chuti. Takový okurkový fresh nebo limonáda – to je ovšem jiná. A když už jsme u těch tekutin, plátek okurky ve sklenici s lahodným ginem? To je přece synonymem pro příjemný letní drink.

Jak okurku používáte vy? Máte vlastní tip, na který nedáte dopustit?

 

Fotogalerie