Mezinárodní den piva

Bílá pěna, láhev orosená, chmelový nektar já znám. Jen jsem to zkusil a jednou se napil, od těch dob žízeň mám. Ne nadarmo se Česká republika řadí mezi země s největším počtem milovníků tohoto zrzavého nápoje, který prý dělá hezká těla. Slavíme ho právě dnes, a proto si povíme něco o pivu i o tomto svátku.

Mezinárodní den piva se oficiálně slaví od roku 2007, kdy se stanovil jeho přesný datum, což je první pátek v srpnu. Původně to měl být jen svátek sládků, nyní se z něj radují i konzumenti. Jako první se z něj radovali pouze Američané, poté se ale rozšířil i do Evropy, za což je nejeden pivař určitě rád ?

Datum nebylo vybráno na základě nějaké události či jako pocta nějakému patronu, ale má tři pomyslné povinnosti–oslavit umění sládků, kteří pro nás zlatý mok vaří, pozvat na pivo své přátele a podpořit ve výrobě piva menší, lokální pivovary a domovarníky. Třetí povinnost jistě potěší, protože právě menší pivovary se v dnešní době těší čím dál větší popularitě

Česká republika je, co se pivní kultury týče, specifické prostředí. Můžeme říct, že svátek piva mají Češi v podstatě každý den, protože podle statistik se u nás pivo pije denně. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele České republiky, včetně dětí, kojenců, důchodců apod., 146,6 litrů piva. V roce 2007 to bylo 159 litrů piva na osobu a vůbec nejméně piva se vypilo v roce 2011, kdy každá osoba vypila v České republice „jen“ 142 litrů piva ročně.

Ale nesmí chybět ani nesporná pozitiva, která tento nápoj skrývá. Významné je zastoupení minerálů v pivu, kde nacházíme kromě draslíku a sodíku, které jsou zde v příznivém poměru, také chloridy, vápník, fosfor, hořčík a křemík. Z vitamínů obsažených v pivu jsou nejvýznamnější vitaminy skupiny B – thiamin (3 % denní spotřeby v jednom litru piva), riboflavin (20 %), pyridoxin (31 %), niacin (45 %) a kyselina listová (52 %).[10] Jeden litr piva obsahuje přibližně 400 – 500 kilokalorií představující přibližně 20 % denní spotřeby, což je méně než např. jablečná šťáva, a 200 mg biologicky aktivních látek.

A jak se vlastně dělí pivo v ČR?

Stolní pivo - obsahuje 1,01 až 6,99 % hmotnostních extraktu původní mladiny

Výčepní pivo - obsahuje 7,00 až 10,99 % hmotnostních extraktu původní mladiny

Ležák - obsahuje 11,00 až 12,99 % hmotnostních extraktu původní mladiny

Speciální pivo - obsahuje 13,00 až 17,99 % hmotnostních extraktu původní mladiny

Porter - obsahuje více než 18,00 % hmotnostních extraktu původní mladiny

a pak také dvě speciální skupiny

Nealkoholické pivo - obsahuje méně než 0,40 % hmotnostních extraktu původní mladiny

Pivo se sníženým obsahem alkoholu - obsahuje 0,41 až 1,00 % hmotnostních extraktu původní mladiny

 

A jaké je vlastně statisticky nejoblíbenější pivo v Česku? Je to Pilsner Urquel.

 

Tak na zdraví!

 

Fotogalerie