Je tady nový měsíc – a s ním Mezinárodní den kávy. Jak ho oslavíte vy?

Teď k sobě buďme upřímní. Většina z nás k tomu, aby si vychutnala šálek (nebo spíše hned několik šálků) lahodné kávy, žádný mezinárodní svátek nepotřebuje. Když už tady ale ten Den K máme, pojďme si o tomto povzbuzovači něco povědět.

Základem jsou samozřejmě kávová semena, která pocházejí z plodů rostliny zvané kávovník. Toto ovoce pochází původně z Afriky, konkrétně Etiopie. Pražená káva se odsud během staletí (a tisíciletí) dostala doslova do celého světa. Ve většině civilizovaných zemí si dnes mnoho lidí nedovede svůj den představit právě bez kávy.

Na trhu dnes máme k dispozici bezpočet variací. Všelijaká kapučína, ochucené kávové nápoje či variace pracující se zmrzlinou, karamelem nebo čokoládou. Z kávy se stal výnosný byznys, a především plnohodnotný životní styl. Doba, kdy lidé holdovali instantním kávám už pomalu ustupuje a v každém větším městě dnes najdete specializovanou pražírnu. Lidé už zkrátka a dobře zjistili, že ne všechna káva chutná stejně – a především na ně nemá stejné účinky.

Dostatek dobrých kaváren máme i ve Zlíně a v celém kraji. Který podnik osobně preferujete vy? A kolik šálků denně v průměru asi vypijete? Jsme sami zvědavi.

 

Fotogalerie