Jaké si vybrat nádobí a jeho údržba

Nejspíš budete souhlasit s tvrzením, že kvalita hotového jídla je stejně tak závislá na druhu potravin, které jsme použili, stejně jako na nádobí, ve kterém bylo jídlo připraveno. Ukazuje se, že nejvhodnějšími materiály pro vaření jsou s ohledem na lidské zdraví sklo, kvalitní keramika, smaltové nádobí, samozřejmě nepoškozené, a nádobí z nejedovatých kovů, např. z titanu, nerezu nebo litiny.

Nerezové hrnce mají (téměř) neomezenou životnost. Jedinou nevýhodou chromniklové ušlechtilé oceli je to, že není tak dobrým vodičem tepla, a proto trvá vaření o trošku déle. Nerezové nádobíošetříme citrónovou šťávou, díky této péči se bude lesknout jako právě koupené.

Litinové nádobí naopak využívá teplo velice ekonomicky. Díky svému poréznímu povrchu teplo rychle přijímá a zase vydává. Nevýhodou zůstává váha hrnců a pánví, které jsou poměrně těžké. Vyžadují také správné ošetřování, po každém umytí bychom je měli natřít olejem.

Smaltované nádobí je ocel pokrytá ochrannou vrstvou smaltu, které brání rezivění. Nádobí je lehké a dobře vede teplo. Na smaltované nádobí bychom neměli používat drátěnku. Stačí voda a hadřík.

Hliníkové pánve a hrnce jsou nejlacinější a nejlehčí. Nehodí se však na smažení nebo pečení při vyšších teplotách. Od 400 stupňů Celsia se z umělých hmot začínají uvolňovat látky, které jsou zdraví škodlivé. Z mnoha domácností už hliníkové nádobí zmizelo, poté co se začalo mluvit o souvislosti mezi hromaděním hliníku v mozkových buňkách a Alzheimerovou chorobou. Ta ale nebyla zatím prokázána.

Množství hliníku uvolňujícího se z hliníkového nádobí je tak malé, že mnohem větší riziko představuje hliník z jiných zdrojů, např. z půdy. Nicméně se hliníkové nádobí nedoporučuje používat na kyselé a slané tekutiny, protože právě do nich se hliník ve větší míře uvolňuje.

O teflonové nádobí je potřeba se správně starat. Pokud teflon oprýskne, není bezpečné nádobu dál používat. Vybírejte si osvědčené značky nádobí a podezřele levnému teflonovému nádobí se vyhněte obloukem.

Keramické nádobí bychom měli před použitím ponořit na hodinu do vody. Hodí se především k přípravě dušených pokrmů. Stačí použít pouze malé množství tuku. Výhodou keramického nádobí je, že se nepřepaluje ani při velmi vysokých teplotách kolem 450 °C. Keramické povrchy se také velmi dobře udržují, stačí je vytřít papírovou utěrkou nebo hadříkem.

Nejvhodnější materiál z hlediska zdravotní nezávadnosti, ve kterém můžeme chystat pokrmy, je právě sklo. Varné sklo je velmi hygienické, údržba snadná, pozor jen na odření a případné nárazy. Varné sklo můžeme použít nejen k přípravě jídla, ale také pro jeho uschování v lednici. Sklo také nepřijímá pachy a je odolné i vůči kyselinám. Lze ho snadno vyčistit i v myčce na nádobí. Skleněné nádobí je také ekologické, protože je recyklovatelné.

Tipy na závěr: Občas se to může stát. Pokličku, u které se nám z nějakého důvodu zničil knoflík (držátko), nemusíme hned vyhazovat, popřípadě shánět novou (někdy to ani není možné). Připevněte místo knoflíku korkovou zátku. Dobře izoluje a je voděodolná.

Dřevěné mísy na salát nám vydrží déle, pokud je po umytí a osušení vytřeme voskovaným papírem.

Kovové hrnce a pánve potíráme po umytí a osušení olivovým olejem. Zabráníme tak zrezivění.

Článek pro GastroZlín vytvořil pokladní systémy – MůjProfirest.cz


 

Fotogalerie