Mezinárodní den kávy

 01. 10. 2019  Gastro Brno

Minulý týden pivo, tenhle týden káva. Tahle (naštěstí) legální droga, pomocník a pro spoustu z nás nepostradatelný parťák pro otravná rána slaví svůj den, a to rovnou mezinárodní. Ten připadá každý rok na 1. října a, že je to tenhle rok hned úterý, to je jen poslední příjemná kapka espressa. My se dnes podíváme na zajímavosti o tomto zázračném elixíru.

HISTORIE

Podle jedné legendy objevil úplnou náhodou kávovník jemenský pasáček někdy v 8. století. Navedlo ho k němu jeho stádo kozy, ty se totiž začaly na keříčku pásat a začaly skákat daleko víc než předtím.

Ovšem fakta hovoří trochu jinak, první zmínka pochází ze 6. století, kdy se kávovník objevuje v Etiopii. Nejprve se zrna jen žvýkala, ale jakmile obyvatelé při požáru zjistili, že zrna krásně voní, začali je pražit.

Káva byla velmi známá a oblíbená díky svým léčivým účinkům.

Ve 13. a 14. století se káva dostává do Jemenu a poté do Mekky a Mediny, a to především díky vojenským tažením. Největší úpadek a téměř zánik zaznamenala káva v 16. století, konkrétně v roce 1511, kvůli jejím údajným škodlivým účinkům náboženští vládci přikázali, aby byly veškeré zásoby zničeny. Ovšem šikovní milovníci kávu strategicky přemístili, a tak byla možnost si ji například v Káhiře i Damašku objednat.

Od 17. století se začaly rozšiřovat plantáže, nejdříve třeba na ostrově Jáva, později se dostaly i do Evropy – Itálie, později Francie či Anglie. Už v této době začíná narůstat její popularita a lidé začínají podléhat kouzlům tohoto temně hnědého tekutého zázraku.

Od 18. století se káva rozšiřuje prakticky po celém světě, je to komodita, se kterou se nejvíce obchoduje a později se k ní přidává vynález french pressu a ve 20. století přichází oblíbené espresso.

ZAJÍMAVOSTI

Aby tohle čtení nebylo jen mapovací, našli jsme si pár nejrůznějších zajímavostí 😊

1. Čím tmavší kávové zrno je, tím má v sobě zpravidla méně kofeinu.

2. Káva se i dle statistik, řadí mezi nejpopulárnější nápoje na světě
3. Pokud patříte mezí opravdové milovníky kávy, máme pro vás jedno varování. Je dokázáno, že pokud vypijete 100 šálků kávy, můžete počítat s jistou smrtí, takže všeho s mírou!

4. Ovšem světový rekord drží jeden borec z USA, ten měl opravdu na mále. Zvládl totiž vypít 82 šálků za 7 hodin, což je zhruba 11 šálků za hodinu. Kupodivu přežil.

5. Na světě existuje více než padesát různých chutí kávy.

6. V Turecku a Řecku je káva součástí místní kultury a funguje jako welcome drink.

7. Na světě jsou pouhé dva státy, kde spotřeba kávy na hlavu přesáhne 10 kg za rok. Těmi zeměmi jsou Finsko a Švédsko. V těsném závěsu následuje Island a Norsko.

8. V Německu drží jedno velké kávové nej, a to největší pyramidu z kávových kelímků – spotřebovali jich celkem 22 140 a stavba měla na výšku přes 4 metry.

9. Snad nejžádanější káva se zpracovává z trusu cibetek palmových. Tito tvorové si pro svou obživu vybírají ty nejlepší kávové bobule a v jejich trávicím traktu dochází k fermentaci. Nejtěžší je pak jejich trus najít, proto je tato káva tak drahá.

Káva je prostě výborný společník a to kdykoliv – ať je teplo nebo zima, s kávou je vše nějak víc prima 😊

Tak na to dnes myslete!

Zdravíme všechny kofeinoholiky ❤

Fotogalerie