GastroRekordy: pivo

 22. 03. 2018  Gastro Brno

Hlásíme se s dalším pokračováním našeho seriálu o rekordech z oblasti gastronomie. Naším tématem bude tentokrát nápoj, který je pro nás Čechy nápojem nejdůležitějším a nejoblíbenějším. Řeč je pochopitelně o pivě.

Hlásíme se s dalším pokračováním našeho seriálu o rekordech z oblasti gastronomie. Naším tématem bude tentokrát nápoj, který je pro nás Čechy nápojem nejdůležitějším a nejoblíbenějším. Řeč je pochopitelně o pivě.

Češi jsou národem pivařů. Pivo je nejčastěji konzumovaným alkoholickým nápojem u nás, Česká republika vyprodukuje cca dvacet milionů hektolitrů piva ročně a název „české pivo“ je od roku 2008 chráněno jako zeměpisné označení. Není tak divu, že v České knize rekordů najdeme i řadu údajů o skutečnostech týkajících se výroby či konzumace piva. Tady jsou některé z nich:

Pokud pijete klasický půllitr piva pomalinku a stává se vám, že než jej zdoláte, máte pivo dávno zvětralé, pak pro vás určitě nebude dobrým tipem největší pivní sklenice v ČR. Vyrobili ji sklářští mistři ze Sklárny Novosad a syn pod vedením JUDr. Františka Novosada. Objem této sklenice je nepředstavitelných 38 litrů. Autoři s nadsázkou tvrdí, že se jedná o „třicetituplák“ (tuplák = 1 litr), neboť prý tato jejich rekordní sklenice pojme „jen“ 30 litrů piva (tedy neuvěřitelných 60 běžných piv) a zbytek objemu je určen na pivní pěnu. Sklenice je přes půl metru vysoká a průměr jejího dna činí 28 cm. Pokud byste si ji chtěli naživo prohlédnout, máte dvě možnosti. Existují totiž dva exempláře tohoto rekordního sklářského skvostu: jeden je vystaven v Harrachovském muzeu skla, druhý je k vidění v jedné z expozic Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Pokud vás extrém v podobě obří sklenice na pivo nezaujal a raději byste si dali pivečko z obyčejného půllitru či tupláku, vydejte se na návštěvu k panu Vladimíru Pazourkovi z Nové Vsi. Ten sbírá pivní půllitry a tupláky s logy pivovarů z celého světa. Jeho sbírka čítá rekordních 1 650 kusů.

A co říká Česká kniha rekordů o rychlostním pití piva? Mezi muži drží primát Martin Staffa, který dokázal půllitr desetistupňového piva vypít za 2,03 vteřiny. Zajímavý je i jeho výkon, kterého dosáhl při rychlostním pití tupláku: ten zvládl za 3,31 vteřiny. Mezi ženami je rekordmankou Olga Čunátová, která dokázala zdolat klasický půllitr za (pro běžného smrtelníka rovněž neuvěřitelný čas) 3,085 vteřiny. Nepochopitelný se může zdát i rekord, který drží Petr Kraus. Ten dokázal vypít 2 litry piva za 10,09 vteřiny.

To Miloš Koželuh zase dokázal vypít v rekordním čase pivo hlavou dolů. Nejprve udělal stojku a poté v této pozici dokázal vypít půllitr piva za 8,79 vteřiny.

Pokud jste při čtení o pivních rekordech dostali chuť na pivo, doporučujeme vyzkoušet nejsilnější pivo v ČR. To dokázali klasickou metodou uvařit studenti VOŠ ekonomických studií a SPŠ potravinářských technologií Praha pod vedením vyučujícího Ing. Oldřicha Kozy a laborantky Dagmar Kantnerové. Jednalo se o pivo nazvané „Podskalská pusinka 38“ s konečným obsahem 38,2 % extraktu původní mladiny.
 

 

Článek pro GastroZlín vytvořil pokladní systémy – MůjProfirest.cz


 

Fotogalerie