Barmanské okénko: Whisky/Whiskey a vše o ní

 20. 02. 2019  Gastro Brno

Skotská, irská, americká, a nebo pokud chcete Ballantine’s, Jameson a Jack Daniel’s. Spoustě z nás se při slově whiskey vybaví spíše než oblasti přímo názvy. Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými oblastmi, jaké drinky se dají z whiskey namíchat a jak správně ji servírovat? To vše se po přečtení dozvíte.

 

 

STRUČNÁ DEFINICE

Whiskey obecně je obilný destilát zrající v dřevěném sudu, ve Skotsku přímo v dubovém a v Irsku musí zrát déle než tři roky. 

TYPY

Skotské whisky podle zákona musí být pálená ve Skotsku z vody a sladového ječmene – obě suroviny musí pocházet ze Skotska. Mimo to, aby whisky mohla nést označení skotská, musí zrát minimálně 3 roky a jeden den v dubových sudech, a to opět na území Skotska.  
Irská whiskey se od své skotské sestry odlišuje technologií výroby: Slad se suší bez kontaktu s kouřem, proto má nápoj jinou chuť a není v něm cítit rašelina.
Znalci kvalitní whiskey se jistě shodnou na tom, že irské whiskey nemají konkurenci. Zkrátka a jednoduše irské whiskey mají šmrnc a „šťávu“
Americká whiskey aby americká whiskey mohla být americkou, musí splnit několik pravidel. Musí být vyrobena na území USA z kukuřice nebo žita a zrát v dřevěných sudech z amerického dubu, které musí být nové a smějí se použít pouze jednou.
Bourbon musí být vyroben na území USA, slad použitý na výrobu musí být z více jak 50% kukuřičný, destilován musí být minimálně na obsah 80% alkoholu, sudován o minimální síle 62,5% alkoholu, zrát musí v nových sudech z dubového dřeva a s ožehnutým vnitřkem a stáčen musí být do lahví o minimální síle 40% alkoholu.


MIXOLOGIE

Skotská whisky má výrazný charakter, který zásadně ovlivňuje chuť, vůni i barvu drinku.Skotská whisky se dá použít například k namíchání drinku RUSTY NAIL (skotská whisky, drambuie, s ledem a citronovou kůrou) nebo koktejlu ROB ROY, což je variace na slavný Manhattan ( skotská whisky, červený vermut, angostura s koktejlovou třešní) a klasiky GOD FATHER ( skotská whisky, amaretto).

Irská whiskey má jemnou a lehkou chuť, je dobře kombinovatelná a ovocné tóny ji předurčují pro osvěžující variace. Tato whiskey je velmi oblíbená mezi mladší klientelou, která ji míchá s různými druhy limonád, od coly přes zázvorovou až po jablečný či brusinkový džus. Přes všechny tyto vlastnosti není moc klasických receptur, které by vyžadovaly přímo irskou whiskey, samozřejmě kromě IRISH COFFEE.

Americká whiskey je jedinečná a nepostradatelná koktejlová báze, už proto, že pochází ze země koktejlů. Opět zde musím uvést Manhattan, původní verzi SAZARECU, který pochází z New Orleans (žitná whiskey, cukrový sirup, absinth a bitters), OLD FASHIONED (bourbon nebo žitná whiskey, angostura, kostka ledu) a WHISKEY SOUR (bourbon, citronová šťáva, cukrový sirup, případně vaječný bílek)

 

 

SERVIS

U všech tří druhů se setkáváme s heslem, že způsob podávání záleží na konzumentovi. Charakter nejlépe vynikne, je-li podávána v přirozené teplotě, samotná, do sklenky na stopce s objemnějším kalíškem. Podává se například i s pár kapkami vody bez bublin a minerálů (v lahvi či karafě). U americké whiskey se možná o něco častěji setkáme s variantou on the rocks, kdy led lehce sníží teplotu a srazí nasládlou chuť. Led musí být vždy čerstvý, z kvalitní čisté vody a zmrzlý na co nejnižší teplotu.

ZAJÍMAVOST
Můžete si všimnout rozdílu v psaní názvů. Je to poměrně známý fakt, který se ovšem v nápojových lístcích příliš často nerozlišuje. Do přelomu 19. a 20. století se názvy používaly libovolně, kvůli neshodám mezi výrobci z různých oblastí došlo k ustálení názvu WHISKY pro skotskou a WHISKEY pro irskou, americkou a jiné.

Moderní mixologie 
  



Článek vytvořila: Denisa Juríčková

Fotogalerie